Zapraszamy na uroczystą, odpustową Mszę św. pod przewodnictwem J. Em. ks. kard. Kazimierza Nycza w niedzielę 25.11.2018r. o godzinie 9:30!

Dziekujac Bogu za 780 lat istnienia
Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Warszawie
pragnę zaprosić na Mszę św. Jubileuszową
która zostanie odprawiona w naszym Kościele.

25.11.2018
o godzinie 9:30

Mszy św. będzie przewodniczył
Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz


Wszystkich serdecznie pozdrawiam i proszę o modlitwę,
Ks. Wojciech Gnidziński - Proboszcz Parafii

 

 

NASZE „WCZORAJ” 

Zgodnie z danymi źródłowymi, już w XI wieku na wzgórzu służewskim istniała misja benedyktyńska.

Powstała na tym samym miejscu parafia świętej Katarzyny Aleksandryjskiej jest najstarszą parafią na terenie obecnej Warszawy.

Ufundowana przez księcia mazowieckiego Konrada I i erygowana w 1238r. przez biskupa poznańskiego Pawła z Bnina parafia służewska wysiłkiem pokoleń duszpasterzy prowadziła wiernych do Boga przeżywając dni radości i trudne chwile (wyjątkowo dramatycznym wydarzeniem był pożar kościoła w 1631r.).

Innym znacznie poważniejszym nieszczęściem, które doprowadziło do zniszczenia kościoła, plebani i okolicy, był potop szwedzki.

Dzieje Służewa i jego kościoła będąc integralną cząstką Wielkich Dziejów Ojczyzny wiążą się z ważnymi wydarzeniami patriotycznymi.

Według starej tradycji, Tadeusz Kościuszko podczas walk w południowych częściach Warszawy w 1794r. modlił się w naszym kościele oraz przebywał na plebanii parafialnej. Z osobą Naczelnika Insurekcji związana jest postać jego adiutanta, naszego parafianina, twórcy Ursynowa, sławnego polskiego poety i dramaturga Juliana Ursyna Niemcewicza.

W okresie Wojen Napoleońskich kościół św. Katarzyny miał pełnić funkcję kościoła garnizonowego dla żołnierzy Legionów Dąbrowskiego idących z Napoleonem na Moskwę.

Podczas Powstania Styczniowego w murach plebanii miało miejsce posiedzenie Rządu Narodowego z udziałem Romualda Traugutta.

W 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, wspomnieć należy, że to w  naszej świątyni przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w pamiętnych dniach sierpnia 1920r. żołnierze polscy dziękowali Bogu za zwycięstwo nad bolszewikami. We wrześniu 1939r. płonie podpalony przez Niemców Służew, a ziemia spływa krwią. Łąki Służewskie i Szopy Polskie na samym początku wojny są miejscem godnego zapamiętania wydarzenia militarnego – starcia kawalerii polskiej z Wermachtem.

W 1915r. we wsi Ursynów (ówczesny teren parafii św. Katarzyny) urodził się podpułkownik Jan Zumbach, nieustraszony pilot z Dywizjonu 303, który podczas walk powietrznych zestrzelił przynajmniej 13 maszyn niemieckich. Na cmentarzu Służewskim spoczywają doczesne szczątki Krystyny Krachelskiej – harcerki, poetki, żołnierza Powstania Warszawskiego – poległej w pierwszych godzinach walk w sierpniu 1944r.

W 1993r. przed kościołem parafialnym odsłonięto Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego.

W większości niezidentyfikowane szczątki Żołnierzy Wyklętych, pomordowanych w ubeckich katowniach Warszawy, spoczywają na Cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej. Być może wśród nich znajdują się prochy śp. Podpułkownika Łukasza Cieplińskiego, bohatera Podziemia Niepodległościowego, zamordowanego strzałem w tył głowy 1.03.1951r.

Co roku 1 marca pod Pomnikiem odbywa się Uroczysty Apel Pamięci w Dniu Żołnierzy Wyklętych.

Podczas Stanu Wojennego przy parafii św. Katarzyny działała filia Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

W uznaniu patriotycznych zasług służewskiej wspólnoty, szczególnie w latach 1944 – 1989 prezydent Ryszard Kaczorowski uhonorował nasz kościół Krzyżem Virtutti Militari.

 

NASZE „DZISIAJ” 

Na terenie naszej parafii znajduje się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – pierwsza rolnicza uczelnia w Polsce z 200-letnią tradycją.

W ramach dynamicznie funkcjonującego oddziału parafialnej „Caritas” realizujemy projekty „pomocowe” wobec najuboższych rodzin. W roku 2017 kwota zrealizowanych projektów wyniosła 23 064zł.

W ostatnie środy miesiąca spotyka się w kościele liczne grono „Wspólnoty Charbella”.

Na nabożeństwa majowe gromadzimy się przy odnowionej figurze Matki Bożej przed kościołem. Podjęliśmy także trud renowacji innych obiektów.

Od wielu lat raz w miesiącu w niedzielne wieczory, odbywają się koncerty muzyki dawnej w cyklu „ Muzyka u św. Katarzyny”.