W poszukiwaniu utraconego krajobrazu - śladami genius loci Gucina
dodano: 12.09.2017Zapraszamy w sobotę 16 września 2017r o godzinie 11:00. Zaczynamy przy kościele św. Katarzyny!
Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Botanicznego
Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Urząd Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy
Parafia św. Katarzyny w Warszawie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
(fot.Aleksander Majerski, Widok kościoła w Służewie i dworu w Gucinie (1818 rok). Ze zbiorów Muzeum Warszawy. Obiekt należy do domeny publicznej)
zapraszają
na wycieczkę historyczno- przyrodniczą pt.
W poszukiwaniu utraconego krajobrazu - śladami genius loci Gucina
organizowaną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
„Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”
Rozpoczęcie przy kościele św. Katarzyny, ul. Fosa 17, w Warszawie
w sobotę, 16 września 2017 r. o godz. 11.
Prosimy potwierdzenie uczestnictwa:
warszawa@pbsociety.org.pl
Więcej informacji na http://edd.nid.pl/ oraz http://www.ptb.waw.pl/
Dodatkowe informacje o wycieczce do zamieszczenia na stronie i wykorzystania do ogłoszenia podczas mszy
Gucin, dawne założenie dworsko-parkowe klucza Wilanowskiego, w dwusetlecie swojego powstania skupia na sobie uwagę badaczy - przyrodników, historyków, architektów krajobrazu, mimo że dla mieszkańców Warszawy pozostaje miejscem nieznanym. Z materialnej tkanki tego założenia pozostało niewiele, lecz historyczna tradycja miejsca sprawia, że pamięć o nim wciąż trwa i dopomina się o poszanowanie pięknie pomyślanego, narodowego w swej wymowie dzieła. Zaprzepaszczone w znacznym stopniu, niszczejące od połowy XIX wieku stało się miejscem wkraczania dzikiej przyrody i dziś jest jej cenną ostoją w urbanocenozie Warszawy.
Historyczne założenie dworsko-parkowe, założone przez Stanisława Kostkę i jego żonę Aleksandrę Potockich w 1817 r., położone było na skarpie Ursynowskiej pomiędzy kościołem Św. Katarzyny a Potokiem Służewskim i należało do majątków filialnych klucza wilanowskiego razem z Natolinem i Morysinem. Miejsce to wybrane „dla uroczego położenia” przy skarpie wiślanej i potoku, było przez Potockich następnie upiększane. Po śmierci Stanisława Kostki Potockiego, staraniem jego żony założony został tu niezwykły Gaj – pomnik pamięci tego wielkiego patrioty, męża stanu i uczonego oraz jego brata Ignacego Potockiego. Najświatlejsi ludzie tamtej epoki posadzili tu drzewa-pomniki, których szum po wieki przypominać miał o wielkich ideach i dokonaniach braci Potockich ale też i kręgu ich współpracowników. Czy dziś odnajdziemy tu drzewa posadzone ręką Juliana Ursyna Niemcewicza, Stanisława Staszica, Michała Szuberta i wielu innych?
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Bardzo prosimy o zgłoszenie uczestnictwa w sesji terenowej drogą mailową na adres Sekretarz Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego: warszawa@pbsociety.org.pl do dnia 14 września br.
Zalecamy też wygodne obuwie i ubiór umożliwiający przejście przez miejscami gęstą roślinność. Czas trwania wycieczki ok. 2,5 godzin.
INFORMACJE DODATKOWE
W przygotowaniu jest wydawnictwo okolicznościowe nt. Gucina, które otrzymają uczestnicy wycieczki.