• ŻYCZENIA - Wyrazy na "Czas Zarazy" - refleksje ks. Proboszcza

    dodano: 21.12.2020

    Zapach igliwia, grzybów, smażonego karpia, cichy głos kolędy, pierwsza gwiazdka, kruchość opłatka, światełka choinki i prezenty pod nią. Któż z nas nie lubi dostawać prezentów. Zwłaszcza jeśli są pomyślne dla nas. Na naszą miarą sweter, paczka kawy, książka.

    Są prezenty, choćby z serca dane, nieco kłopotliwe, jak słodycze dla łasucha diabetyka, czy dwa słodkie szczeniaczki – dogi niemieckie – przy czym obdarowany żyje z rodziną na 40 m2.

    Albo... Co powiecie na to? Podobno kiedyś Janowi Lechoniowi z racji imienin, któryś z kolegów literatów kazał dostarczyć pod drzwi osobliwą przesyłkę: pół metra węgla, 12 tuzinów bielideł do pantofli (jedno wystarczało średnio na 3 lata) oraz 6 „biustów” czyli popiersi Kościuszki, w tym dwa uszkodzone.

    A niech, że takich wesołków... Dziś Wigilia, więc darujmy im.

    więcej...

  • GRUDZIEŃ - Wyrazy na "Czas Zarazy" - refleksje ks. Proboszcza

    dodano: 21.12.2020

    Co jak co, ale kwiaty udały się Panu Bogu wyjątkowo. Cieszą oko i nozdrza, a sam Pan Jezus mówił, że nawet król w całej krasie bogatych szat i w blasku regaliów nie jest tak zachwycający jak rozkwitła lilia. Kwiaty to symbol piękna. Zdobią łąki, ogrody, wnętrza domów, włosy kobiet. Przez nie uśmiecha się Bóg.

    A przecież są ludzie, którzy kwiaty (zwłaszcza te w doniczkach) trzymają krótko. Szast prast i po kwiatku. Jeśli obiecacie dyskrecję przyznam się, że nigdy nie chciałbym być własnym doniczkowcem. A jednak już od roku rośnie sobie w doniczce na mojej półce niewielka, wciąż zielona istotka. Żyje, bo jest kaktusem, czyli rośliną praktycznie bezobsługową. Nazywa się „Grudzień”.

    więcej...

  • MÓJ ADWENT - Wyrazy na "Czas Zarazy" - refleksje ks. Proboszcza

    dodano: 12.12.2020

    Rzecz dzieje się na początku XX wieku w chłopskiej ubogiej rodzinie Szywałów. Pewnego dnia w ich chacie pojawia się elegancki wędrowiec, który prosi o nocleg. Nakarmiony zasypia ze zmęczenia z głową na stole. Starzy Szywałowie przyglądają się ciekawie śpiącemu. Sądząc po jego ubraniu, butach, zegarku, walizce można się spodziewać, że niespodziewany gość ma także gruby portfel. Oni są biedni, a pieniądze tak bardzo przydałyby się na życie, kształcenie dzieci. Robak pokusy zaczyna toczyć ich dusze. Aby posiąść całe to bogactwo należy tylko podjąć zdecydowaną, straszną decyzję. Dochodzi do ohydnego mordu. Łamiąc Boży nakaz szacunku dla życia i ludzkie prawo gościnności, zabijają przybysza. Dalsze wypadki wieczoru dopiszą przerażający dalszy ciąg. Zamordowany okazuje się młodym Szywałą, synem wieśniaków. Dorobił się pieniędzy w Ameryce, wrócił po latach do rodzinnego domu, ale zmieniony. Chciał ojcu i matce zrobić niespodziankę i dopiero następnego dnia ujawnić tożsamość. Opisana historia jest fikcją literacką. Stanowi treść dramatu Karola Huberta Roztworowskiego „Niespodzianka”. Pewnie z utęsknieniem czekali starzy Szywałowie na powrót syna zza oceanu. Tylko, że gdy on w końcu przybył nie poznali go. Upiorne qui pro quo stało się przyczyną tragedii.

    więcej...

  • List ks. Proboszcza do Parafian - Adwent 2020

    dodano: 30.11.2020

    DO PARAFIAN WSPÓLNOTY

    ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ NA WARSZAWSKIM SŁUŻEWIE

    I WSZYSTKICH, KTÓRZY TEN TEKST CZYTAĆ BĘDĄ

    więcej...

  • Maskarada, czyli garstka aktualności.

    dodano: 14.11.2020

    Wyrazy na "Czas Zarazy" - refleksje ks. Proboszcza

    Filmy Quentina Tarantino są jak sery Vieux Bologne, choć dla jednych niejadalne, mają przecież swoich zagorzałych amatorów. Jedną z cech tego kina jest podawanie przez reżysera jego prywatnej wersji ogólnie znanych wydarzeń. I tak w „Psach Wojny” elita nazistowskich Niemiec nie kończy w berlińskim bunkrze pod Kancelarią Rzeszy lub na stryczku w Norymberdze, lecz podczas seansu filmowego w płonącym kinie.

    więcej...

  • NADZIEJA

    dodano: 14.11.2020

    Wyrazy na "Czas Zarazy" - refleksje ks. Proboszcza
    „Surowy, poświęcony pracy, pozbawiony poczucia humoru i bezkompromisowy”. Tak napisano w jednej z biografii o św. Karolu Boromeuszu. Żył w XVI w. w Italii. Był Kardynałem, arcybiskupem Mediolanu, siostrzeńcem papieża Piusa IV. Wprowadzał uchwały i reformy Soboru Trydenckiego w diecezji mediolańskiej. Przyczynił się do odnowy życia religijnego i intelektualnego podległego mu kleru. Zakładał szpitale, sierocińce, przytułki. W czasie głodu karmił ludzi wydając im zboże z biskupich spichlerzy. Prowadził surowy, wręcz ascetyczny tryb życia. Był wymagający wobec siebie i innych. W końcu co dziś ważne, podczas zarazy jaka wybuchła w Mediolanie nie opuścił miasta wraz z innymi miejscowymi vipami, lecz pozostał z ludźmi krzepiąc ich duchowo i służąc chorym. Po śmierci wyniesiony do chwały ołtarzy przez papieża Pawła V. Wspomnienie liturgiczne św. Karola Boromeusza ustalono na 4 listopada.

    więcej...

  • Wszystkich Świętych (pandemicznych).

    dodano: 31.10.2020

    Wyrazy na "Czas Zarazy" - refleksje ks. Proboszcza
    Pewnie nieobcy nam jest pierwszy powojenny pełnometrażowy film nakręcony w Polsce „Zakazane piosenki”. W jednej ze scen tego obrazu zgromadzony tłum warszawiaków słucha brzmiącego ze „szczekaczki” obwieszczenia władz okupacyjnych. Nagle niemiecki komunikat przerywają dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego”. To robota naszych „podziemnych” techników. Wzruszeni ludzie stają na baczność. Na pierwszym planie dwóch chłopców, najpewniej braci. Starszy zdejmuje z głowy kaszkiet i ściąga czapkę młodszemu bratu. Malec pewnie nie do końca jest świadom udziału w pierwszej lekcji patriotyzmu.......

    więcej...



  • ZAMKNIĘTE CMENTARZE

    dodano: 30.10.2020

    W związku z sytuacją pandemiczną i decyzją Władz Centralnych od 31.10. do 2.11. cmentarze parafialne pozostaną ZAMKNIĘTE.

    więcej...

  • POWRACAJĄCA FALA

    dodano: 25.10.2020

    Wyrazy na "Czas Zarazy" - refleksje ks. Proboszcza
    1 listopada Roku Pańskiego 1755 stolicę Portugalii Lizbonę nawiedziło trzęsienie ziemi o niezwykłej sile (9 stopni w skali Richtera). Wskutek tragedii zginęły tysiące ludzi, a większość budynków legło w gruzach. Przerażeni nieszczęśnicy uciekali na morskie nadbrzeże. Nadzieje na ocalenie okazały się jednak złudne. Jak napisano „w jednej chwili pojawiły się w małej odległości duże masy wody, powstające jakby były górą. Przyszły pieniąc się i rycząc”. Na widok śmiercionośnych fal, tłum zaczął wołać: „Morze nadchodzi, Wszystko będzie stracone”........

    więcej...



  • Modlitwa w czasie pandemii

    dodano: 10.10.2020

    Pragniemy w tym niełatwym czasie wezwać wszystkich do wspólnej modlitwy pod znakiem Karawaki, przez przyczynę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

    Pierwsze nabożeństwo w intencji obrony przed pandemią w piątek 16.10. (w 42 rocznicę wyboru Jana Pawła II, choć data nie została wcześniej wybrana) o godzinie 18:00.

    Zaczynamy Mszą św. z kazaniem, potem wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najdroższej Krwi Pana Jezusa, cząstka różańca, Modlitwa o opiekę w czasie pandemii i błogosławieństwo. Przychodźcie w piątki do Kościoła św. Katarzyny o 18:00, aby modlić się o odwrócenie pandemii.

    Materiały filmowe z Nabożeństwa Morowego na Kanale na YouTube - Parafia św. Katarzyny w Warszawie

    więcej...